TRÁVNIK / Starostlivosť o trávnik

Trávnik už mám a čo s ním?


 

Trávnik nestačí len založiť, je potrebné sa oň aj patrične starať. Starostlivosťou o trávnik rozumieme opakované vykonávanie činností, ako sú: kosenie, zavlažovanie, hnojenie, vertikutácia, aerifikácia, pieskovanie, dosievanie, valcovanie, odburiňovanie.

Najčastejšou službou ktorú zákazníci využívajú je vertikutácia. Z trávnika Vám trávnu plsť odstránime prerezaním s nožovým vertikutátorom. Vertikutácia sa prevádza najčastejšie dvakrát v roku, na jar a koncom leta. Ak je trávnik po zime riedky, tak vám do neho po jarnej vertikutácii prisejeme osivo zmiešané s pieskom.

Ďalej prevádzame odburiňovanie - likvidáciu dvojklíčnych burín (púpava, skorocel, ďatelina,...). Na trávnik sa postrekom aplikuje selektívny herbicíd BOFIX.

Hnojenie prevedieme rotačným aplikátorom granulovaných hnojív SCOTTS.

Valcujeme ručným valcom, na ktorom sa dá meniť hmotnosť vkladaním 5kg závaží, od 50kg do 180kg.

HnojenieVertikutáciaValcovanieVertikutácia a pieskovanie


Vertikutácia – jedná sa o regeneračný zásah do trávnika. Odumreté časti rastlín, zvyšky pokosenej trávy, burina alebo mach vytvoria behom vegetácie v trávniku nepriepustnú vrstvu. Táto vrstva nazvaná trávna plsť môže mať aj niekoľko cm. Plsť zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy. Vrstva plsti zapríčiňuje plytké zakorenenie trávnika. Korienky nerastú do hĺbky, ale rozrastajú sa do vrstvy trávnej plsti. Dôsledkom tohto trávnik v suchom období rýchlo vyschne a v daždivom období vznikajú priaznivé podmienky pre vznik plesni. Vertikutácia sa dá prevádzať ručne – vertikutačnými hrabľami, alebo elektrickým vertikutátorom a veľké plochy benzínovým vertikutátorom. Pred vertikutáciou je potrebné trávnik zostrihať na 2,5 cm. Vertikutačné nože nastavujeme tak, aby pri práci zasahovali najviac 3 mm do vegetačnej vrstvy. Po vertikutácii vyzerá trávnik poškodený, ale behom dvoch týždňov sa úplne zregeneruje. Všetku trávnu plsť musíme z trávnika odstrániť.

Aerifikácia – je vytvorenie aerifikačných otvorov, okolo 300 otvorov/m2 pomocou aerifikačného stroja s dutými tŕňmi do hĺbky najmenej 10 cm. Docielime tým lepšie vsiaknutie prebytočnej vody do pôdy a lepšie prevzdušnenie pôdy. Aplikujeme ju pri intenzívne zaťažovaných trávnatých plochách.

Pieskovanie – je vhodné prevádzať pred vegetačným obdobím. Zlepšuje pôdnu štruktúru, výrazne znižuje mazľavosť povrchu a čiastočne chráni kŕčky trávnych jedincov. Počas vegetačnej doby prevádzame pieskovanie po aerifikácii, kedy vmetieme piesok do aerifikačných otvorov, čím sa zlepší priepustnosť pôdy. Piesok by mal mať zrnitosť do 0,5 mm.

Dosievanie prevádzame na intenzívnych trávnatých plochách, kde došlo k nadmernému poškodeniu trávy. Dosievanie je výhodné prevádzať po vertikutácii. Osivo zmiešané s jemným pieskom vmetieme do vertikutačných otvorov. Dbáme o to, aby trávne plochy neboli intenzívne zaťažované po dobu štyroch týždňov.

Valcovanie – odporúčame prevádzať po zime ľahším valcom, ktorým zrovnáme mierne nerovnosti povrchu. Treba pri tom dbať na to, aby sme trávnu plochu príliš nezhutnili.

Hnojenie - Správnou výživou trávnika, docielime nádherný vzhľad trávnatej plochy, sýtozelené sfarbenie, schopnosť rýchlej regenerácie trávnika a kvalitného zakorenenia. Aby bol trávnik správne vyživovaný, je potrebné docieliť správne zastúpenie živín v pôde. Nemali by sme pri tom podceniť ani hodnotu pH pôdy. Ktoré prvky sú pre trávnik dôležité - dusík, draslík, fosfor, horčík, stopové prvky – mangán, meď, železo.


Dusík – základný prvok dôležitý pre výživu, podporuje rast a regeneráciu trávnika.

Draslík – aplikujeme pred obdobím sucha, podporuje odolnosť trávy pred suchom.

Fosfor – podporuje tvorbu a rast koreňového systému. Mal by byť zastúpený vo väčšej miere pri zakoreňovaní trávy po siatí a dosievaní.

Horčík - je dôležitý pre tvorbu chlorofylu, ovplyvní fotosyntézu, jej správny priebeh.

Stopové prvky - mangán, železo, meď– sú dôležité pri procesoch látkovej výmeny. Ich nedostatok sa prejavuje rôznymi chlorózami (svetlé škvrny v tráve).

Optimálna hodnota pH pôdy je v rozmedzí od 5,5 pH až po 7 pH. V tomto rozmedzí je trávnik schopný využiť maximum živín obsiahnutých v pôde. Príliš vysoké a nízke hodnoty pH spôsobujú blokovanie všetkých živín.


EUR
EUR
Výrobca:
Usporiadať podľa:
najlacnejšie najdrahšie
Everris (Scotts) ALL ROUND 24+5+8+2MgO, 15kg

Cena v e-shope 61,50 EUR

Skladom


Everris (Scotts) FULL SEASON 27+5+5+2MgO, 15kg

Cena v e-shope 64,50 EUR

Skladom


Everris UNIVERSTAR 15+5+16, 25kg

Cena v e-shope 58,75 EUR

Skladom
novinka


ProFertil JAR 25+05+10+1MgO+2Fe, 20kg

Cena v e-shope 48,00 EUR

Skladom


ProFertil JAR 25+05+10+1MgO+2Fe, 4kg

Cena v e-shope 16,40 EUR

Skladom
ProFertil ŠTART a REGEN. 14+28+10, 4kg

Cena v e-shope 16,40 EUR

Skladom


ProFertil UNIVERZAL 22+04+10+2MgO+Fe, 20kg

Cena v e-shope 49,80 EUR

Skladom


ProFertil UNIVERZAL 22+04+10+2MgO+Fe, 4kg

Cena v e-shope 16,40 EUR

Skladom


Scotts MAINTENANCE 25+5+12, jarné a letné hnojivo

Cena v e-shope 59,85 EUR

Skladom


Scotts NEW GRASS 20+20+08, 15kg

Cena v e-shope 59,40 EUR

Skladom
Scotts STRESS CONTROL 16+5+22, letné hnojivo

Cena v e-shope 59,85 EUR

Skladom


Trávna zmes RPR SPORT 15kg

Cena v e-shope 138,90 EUR

Skladom
novinka


Trávna zmes RPR SPORT 1kg

Cena v e-shope 10,90 EUR

Skladom
novinka


Trávna zmes SPORT CLASSIC 15kg

Cena v e-shope 108,50 EUR

Skladom

slide
slide
slide
slide
slide
slide
slide
slide
 
MjllMzQ3OD