» Vretenová vs. rotačná kosačka
Vretenová vs. rotačná kosačka

 

Rotačná kosačka vs. vretenová kosačka


 

Rotačná kosačka otáča vysokou rýchlosťou nožom a ten pripomína sekanie mačetou. Dochádza k rozstrapkaniu a zaschnutiu konca listu. Pohľad na takto zožltnutý trávnik je žalostný, listy sa hoja 2-3 dni. V takto poškodenom trávniku vznikajú rôzne hubovité ochorenia a plesne.

Rozstrapkaná tráva po kosení tupou rotačnou kosačkou

Rozstrapkaná tráva po kosení tupou rotačnou kosačkou.

Kruhy vytvorila rotačná kosačka

Nevzhľadný kruh vytvorila rotačná kosačka. Nemá valce ako vretenová kosačka. Kolieska pri menšej nerovnosti vojdú do priehlbiny, nože sa priblížia k pôde a nižšie odseknú trávu. Hrozí riziko skalpovania. V podstate čim je trávnik hustejší, tým je kvalita a účinnosť kosenia nižšia. Hustý trávnik je prekážkou pre nôž kosačky. Brzdí ju a znižuje otáčky. Rotujúcemu nožu klesá obvodová rýchlosť a nedokáže kvalitne odrezať veľké množstvo prichádzajúcich stebiel. Klesá kvalita kosenia.

Hlavnou výhodou rotačnej kosačky je nízka obstarávacia cena a to, že dokáže pokosiť aj nerovný, hrboľatý povrch.


Vretenová kosačka precízne odstrihne každé steblo trávy tak, ako keby ju strihali nožnice. Rotujúce nože vretena, strihajú trávu voči spodnému pevnému nožu a zároveň ju odhadzujú dopredu, do zberného koša.

Anglický trávnik kosený s vretenovou kosačkou Allett Kensington 17K

Vzniká tak pravý anglický trávnik, na ktorom nechýbajú ani povestné svetlé a tmavé pruhy. Vznikajú po prejazde kosačkou, ktorá sa pohybuje na valcoch. Valce tak plnia dve funkcie. Samotné valcovanie nerovností (napr: dážďovky a mravce vynášajú pôdu na povrch, vytvárajú malé kopčeky) a hlavne držia výšku strihu presne nad povrchom. Vďaka tomuto je možné výšku strihu nastavovať plynule veľmi nízko pre potreby kosenia golfových ihrísk, tenisových kurtov. Najväčším extrémom je azda jamkovisko (green) kde výška kosenia sú 2-3mm. 

 

Anglický trávnik s vretenovou kosačkou Allett Kensington 17K

MDA5M2