» Easy Fix Vianočné osvetlenie
LED Vianočné osvetlenie s EASY FIX konektorom

Ako si mám správne vybrať produkty pre LED vianočnú výzdobu do exteriéru?

Pre profesionálnu vianočnú výzdobu používame širokú škálu LED produktov s Easy Fix konektorom (Stupeň ochrany - krytie IP67). Ten nám zabezpečí prepojenie celej výzdoby do jedného celku, prípadne viac skupín. Najbežnejšie sa pripája do zásuvky 230V. Mestá a obce to riešia pripojením sa na verejné osvetlenie. Takto sa zabezpečí rozsvietenie výzdoby spolu s pouličným osvetlením. Výzdoba je zhotovená s pevným káblom, s gumenou izoláciou. Nie s PVC izoláciou. Tá býva často ponúkaná v supermarketoch ako Hobby lacná trieda. Nie je vhodná pre vonkajšie použitie, iba pre vnútorné. PVC kábel je tenký, izolácia v mraze tvrdne, stráca pružnosť a stáva sa krehkou. Následne praská a láme sa. Voda sa dostáva na "živé" časti osvetlenia, spôsobuje skrat. Pri mechanickom zaťažení sa tenký vodič často láme, preruší sa elektrický obvod. Samotné LED diódy sú malé, slabo svietia. Sú nevhodne izolované tenkou bužírkou. Tiež do nich natečie voda a prestanú svietiť.

Pri profesionálnom osvetlení s Easy Fix konektorom toto nehrozí. Masívne LED diódy sú dobre zaliate proti zatečeniu. Hrubý a pevný gumený kábel dáva istotu mechanickej pevnosti a pružnosti. Samotný Easy Fix konektor je neporovnateľne mohutnejší, pevnejší. Má v sebe zabudovanú gumenú izoláciu (tzv gumený O-krúžok). Ten bráni vniknutiu vody ku kontaktom. Takéto osvetlenie je neporovnateľne trvácejšie, bezpečnejšie. LED-ky majú špeciálny kónický tvar, sú podstatne žiarivejšie ako Hobby trieda. Napokon stačí sa pozrieť na priloženú fotografiu.

Porovnanie Easy Fix a Hobby line

Čo potrebujem ako prvé?

Keď už mám predstavu čo budem zdobiť, musím určiť aké "príslušenstvo" budem potrebovať pre privedenie napätia 230V, k samotnej LED výzdobe. Príslušenstvo tvoria zdrojové káble, rozdeľovače a predlžovacie káble.  

1. Zdrojový kábel Easy Fix

Je prvý v reťazci osvetlenia. Usmerňuje napätie 230V na jednosmerné, potrebné pre LED-ky. Vyrába sa s bielym a čiernym káblom. Je schopný dodať 480W pre LED vianočné osvetlenie.

Pre predstavu jedna 20m LED reťaz, má spotrebu 7W. Zdrojový kábel tak môže napájať až 68ks LED reťazí naraz! To je celkovo 68 x 120 LED = 8160 LED diód na jednu zásuvku 230V. Celková dĺžka by tak mohla byť až 68 x 20m = 1,36 km výzdoby.

Bežne tak postačuje jeden zdrojový kábel na celú výzdobu. Ak sú však zdobené objekty ďaleko od seba a k dispozícii je aj druhá zásuvka na 230V, potom je výhodnejšie a lacnejšie použiť viac kusov zdrojov, ako používať predlžovačky. Kliknite na obrázok a zadajte počet, koľko kusov potrebuje.

EASY FIX zdrojový kábel čierny

Čo ďalej potrebujem?

2. Rozdeľovač Easy Fix

Ak zdobíme viac objektov, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti (napr: kombinácia stromov a budov, sú cca 5 až 20m vzdialené od seba) potom je potrebné napätie od zdrojového kábla rozdeliť na viac smerov. V ponuke sú na tento účel určené rozdeľovače, ktoré majú 2, 3, 7, 11 a 21 výstupných Easy Fix konektorov.  Tiež sú v dvoch farbách. Biela a čierna. Pomocou nich vieme od jedného zdroja napätie presmerovať na viac objektov. 

Rozdeľovač nie je potrebný ak zdobíte jeden strom, kde LED reťaz bude mať celkovú dĺžku od 20m, do 200m (čiže max. 10ks x 20m = 200m). Pri väčšom počte by síce LED-ky svietili, ale na konci by postupne svietili slabšie. Prejavil by sa úbytok napätia na dlhom vodiči.

Keď máme jeden strom vysoký viac ako 7m, potrebujeme viac reťazí ako 200m. Potom zaradíme na začiatok za zdrojový kábel jeden rozdeľovač na dva smery. Takto vlastne vytvoríme ďalšiu vetvu. Tá môže mať tiež do 200m. Spolu je to 2x 200m = 400m reťazí. Takto teda vieme z jedného zdroja urobiť až 6 vetiev po 200m. To aké je minimálne, štandardné a ideálne množstvo LED reťazí, ktoré určil výrobca pre jeden strom, sa dozviete ďalej v článku.

EASY FIX rozdeĺovač čierny

A čo ďalej?

3. Predlžovací kábel Easy Fix

Používame ho často, nakoľko zásuvka na 230V nebýva v tesnej blízkosti zdobeného objektu. Je výhodné mať zdrojový kábel v "suchu" a pokračovať predlžovacím káblom k objektu. Konektor Easy Fix je stavaný na vonkajšie prostredie, s triedou ochrany IP 44, alebo IP67. Nemusíme tak riešiť izolovanie zásuvky na 230V. Dodávame ho v dĺžkach 0,5m, 1m, 2m, 3m, 5m, 10m, 20m. V dvoch prevedeniach. Biely a čierny.

EASY FIX predlžovací kábel čierny

Samotnú LED výzdobu Easy Fix tvoria: LED reťaze, LED cencúle, LED závesy, 3D dekorácie. 2D motívy a padajúci sneh. Výzdobu vieme doplniť aj o prvky, ktoré nesvietia. 20cm a 30cm vianočné gule.

4. LED reťaze Easy Fix

Používajú sa prakticky najčastejšie, pri zdobení čohokoľvek. Stromy ihličnaté a listnaté, budovy, zábradlia, stĺpy, fontány, ... Sú praktické, pomerne dlhé. V mnohých farebných verziách a dĺžkových prevedeniach. Kábel sa tiež vyrába v dvoch farbách, biela a čierna. Sú aj vo verzii s efektom FLASH.

5-metrové hlavne pre zvýraznenie obrysov budov a pre malé stromčeky. Majú hustejšie LED diódy, rozostup po 8cm pre malé objekty.

20-metrové (2x10m v balení) a 100-metrové (10x10m v balení) hlavne pre stromy a budovy. Rozostup LED je zámerne 17cm. Hustejšie by nebolo vhodné. Na veľkom objekte musia byť rozptýlené LED-ky rovnomerne, nie ako LED trubica. Tá sa používa na iný účel. Medzi reťaze sa samozrejme dajú vkladať aj 2D motívy, niektoré 3D dekorácie a padajúci sneh. Na koniec reťaze, na vrchole stromu, sa často zapojí tzv."vrcholová hviezda". 

Na nasledujúcom obrázku sú zobrazené možnosti dekorovania ihličnatých stromov. Tu sa tiež nachádzajú výrobcom odporúčané (minimálne, štandardné a ideálne) množstvá reťazí, pre jednotlivé výšky stromov (3m, 5m, 7m, 10m, 15m). Na ďalšom obrázku pre listnaté stromy, sú údaje identické. 

5. LED cencúle Easy Fix

Použitie nájdu hlavne na zdobenie budov. Dekorujú sa balkóny, priestor pod oknom, pod strechou, nad vstupom do budovy, prístrešky,... Aj keď sa vyrábajú aj s čiernym káblom, častejšie sa používa verzia s bielym káblom. Sú aj vo verzii s efektom FLASH.

V ponuke sú dve rozmerové verzie 3m x 0,5m (0,5m padajú nadol), tieto sa dajú rozdeliť na dve časti o dĺžke 1,5m (3m/2=1,5m). Druhá verzia 3m x 1m (1m padajú nadol). Tieto sa dajú rozdeliť na tri časti o dĺžke 1m (3m/3=1m). Samozrejme medzi tieto časti sa dajú vkladať 2D motívy, padajúci sneh, alebo medzi ne vložiť reťaze, prípadne rozbočovač.

3m x 0,5m - majú spotrebu 7W a za sebou sa môže spojiť max. 40kusov.

3m x 1m  - majú spotrebu 11W a za sebou sa môže spojiť max. 20kusov.

 

NzgxYjNiO